Szpachla

reperujemy, remontujemy, budujemy

Ile kosztuje budowa domu?

- Posted in Usługi remontowo-budowlane by

...

Coraz częściej Polacy decydują się na zbudowanie własnego domu. Chętnie uciekamy z zatłoczonych aglomeracji na spokojne wioski i tam osiadamy się na kolejne lata. Zanim to jednak nastąpi, przez rozpoczęciem inwestycji staramy się rozplanować koszty. Warto orientacyjnie wiedzieć, ile kosztuje budowa domu, zanim podejmiemy się tego przedsięwzięcia.

Koszt całościowy budowy domu zależy od charakteru budynku jaki budujemy. Inna cena oczywiście wyjdzie ostatecznie za 70-metrowy parterowy domek, inna natomiast za ponad 200-metrowy podpiwniczony bungalow. Oczywiście im większy metraż, tym wyższa cena budowy. Banki, przy szacowaniu kosztów potrzebnych do udzielenia kredytu, obecnie liczą średnią około 2500 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Jest to wycena do tzw. stanu deweloperskiego, czyli przed armaturą łazienkową, położeniem podłóg czy malowaniem ścian. Należy więc przyjąć, że na chwilę obecną koszt budowy około stumetrowego domu wyniesie blisko 300 tysięcy złotych. Jest to oczywiście orientacyjna cena, którą możemy obniżyć, np. poprzez wkład własnej pracy w budowę domu. Znacząca cena z całości kwoty za budowę domu to bowiem wycena prac budowlanych czyli tzw. „robocizny”, które nieustannie drożeją. Analogicznie, możemy zbudować dom dużo drożej, inwestując w lepsze, lecz droższe rozwiązania budowlane.

Jak widać budowa domu łączy się z niemałymi kosztami. Warto przed powzięciem decyzji o jej rozpoczęciu przygotować dokładny kosztorys (http://anotherbrickinthewall.ek1.pl/2016/06/15/korzysci-plynace-z-kosztorysu-budowlanego/), aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych.