Szpachla

reperujemy, remontujemy, budujemy

Rozterki przy wyborze typu ogrzewania budynku

- Posted in Instalacje by

Inwestycja budowlana dowolnego rodzaju dyktuje od samego zaczątku potrzebę spełnienia łańcucha zmiennych, które każdy człowiek musi brać pod uwagę realizując takie przedsięwzięcie. A ponieważ inwestycje tego typu pochłaniają wielkie zasoby pieniężne odpowiednio jest nie dokonywać takich znaczących decyzji z nadmierną dawką lekkomyślności i poprzedzić je gruntowną oceną okoliczności i indywidualnych możliwości majątkowych inwestora.

Ogrzewanie domu

Do szczególnie ważkich dyspozycji kiedy buduje się dom zalicza się wybór systemu ocieplania domu. Decyzję o rodzaju ogrzewania przyjmuje się już na odcinku doboru projektu architektonicznego ponieważ możliwe jest iż projektant planu mógł narzucić jakiś konkretny system ocieplania zaprojektowanego przez siebie obiektu.

Ogrzewanie gazowe

Opcji dogrzania domu w okresie zimowym jest minimum kilka i są one uzależnione zarówno od uwarunkowań typowych dla obszaru, w którym przygotowujemy inwestycję jak i od naszych zdolności finansowych względem rachunków za ocieplanie. Gdybyśmy chcieli wdrożyć ocieplanie gazowe to sprawa jasna oczekiwany jest dostęp do podziemnej sieci gazowniczej, jaką można doprowadzić do budynku. Oprócz tego konieczne będzie zamontowanie wkładu kominowego w przewodzie kominowym, który jest wskazany przy takim wariancie instalacji.

Węgiel

Znacznie łatwiejszym wyborem jest klasyczne grzanie paliwami stałymi, ale i tu pozostajemy przed wieloma decyzjami, przykładowo odnośnie rodzaju pieca C.O. (zasypowy, ewentualnie z podajnikiem), a także sortu paliwa albowiem do wyboru mamy kilka wariantów węgla (ekogroszek, muł, orzech) jak i inne paliwa np. pellet. W takiej instalacji musimy uwzględnić okresowe pucowanie komina (więcej). Możemy też pokusić się o ocieplanie olejowe, choć w tego pokroju okoliczności trzeba liczyć się z postawieniem mało ładnego pojemnika, który trudno będzie zgrabnie wkomponować w otoczenie budynku.

Ogrzewanie ekologiczne

Funkcjonują ponadto bardziej ekologiczne chwyty na nagrzanie domu (zobacz), do jakich klasyfikuje się chociażby pompa ciepła. Stanowią one stosunkowo nowe sposoby a na chwilę obecną są także jeszcze niezwykle drogie. Poniektórzy ludzie zechcą także zastosować ogniwa słoneczne do ogrzewania ciepłej wody, lecz w krajowych stosunkach klimatycznych, przy dużym zachmurzeniu może to być panaceum wyłącznie wspomagające.